Błąd

Kakari-geiko

Kakari-geiko - rodzaj walk treningowych, mających na celu wykształcenie u zawodnika cech wolicjonalnych, ćwiczenie wytrzymałościowe o supramaksymalnym obciążeniu.

Kakari-geiko to ćwiczenie, które można wykonywać na wiele sposobów. W Polsce głownie ćwiczymy formę polegającą na wykonywaniu serii ataków w miejsce wskazane przez motodachi. Wykonywane jest raczej, jako ćwiczenie dla poprawienia kondycji ze względu na prędkość i ilość wykonywanych ataków w stosunkowo krótkim czasie.

Polecam ćwiczenie różnych kakari-geiko.
Osoba wykonująca kakarigeiko musi być cały czas aktywna i przeprowadzać bezustanne seme. Przypomnę, że seme to nie jest "fizyczne"wykonanie ataku tylko ciągłe wywieranie presji na przeciwniku tak, aby spowodować jego reakcję np. ruch do przodu, w bok czy do tyłu.

1. Shikake - Kakari Geiko

Motodachi wskazuje miejsce, gdzie wykonany ma być atak. Wykonujący stara się jak najszybciej zrobić technikę. Należy pamiętać, aby być cały czas skupionym na "odczytywaniu" miejsca, które ma pokazać Motodachi. Nie może to być seria ataków, które przeprowadzamy wtedy, kiedy chcemy, tylko wówczas, gdy jest do tego okazja. Nie można też wykonywać ataków zakładając, że Motodachi właśnie wskaże dane miejsce. Wykonujący musi przełamać seichusen - środek przeciwnika.

Wykonujemy raczej duże ataki. Zbieramy w sobie energię, która ma eksplodować w momencie, gdy Motodachi wskaże miejsce ataku. Gdy nie udało się prawidłowe trafienie, wykonujemy kolejny atak, renzoku-waza. Pamiętamy o zanshin.

2. Okori wo toraeru keiko (degashira wo toraeru keiko)

Zasada podstawowa to oczywiście seme. Podstawowy błąd natomiast jest taki, że czekamy na atak przeciwnika i odpowiednio staramy się go wyprzedzić. Gdy czekamy na atak spóźniamy się o fazę, co sprawia, że uderzamy nieodpowiednią częścią shinai lub nie możemy zachować zasady ki-ken-tai itchi. Często bywa tak, że z góry zakładamy, gdzie motodachi wykona dany atak, co oczywiście prowadzi do przypadkowego i nieefektywnego kontrataku.

3. Kaesu keiko.

Zasada jak wcześniej cały czas pozostajemy w gotowości do wyprowadzenia ataku poprzez mocne seme. Motodachi wykonuje serię ataków men, kote, na które reagujemy odpowiednio technikami oji-waza. Należy pamiętać, aby wykonywać techniki duże jak i małe. Np. kote- kaeshi kote, kote suriage kote. Lub duże kote kaeshi men. Men kaeshi do.

4. Soho Kakarigeiko (Tagi-no kakarigeiko)

Rozpoczynamy umownie np. aiuchi men na sygnał prowadzącego. A nastepnie krótka seria ataków. W tym ćwiczeniu stosujemy wszelkie techniki; okorigashishira (dedbana), kaeshi waza, suriage, nuki itp. Uwaga, ważne żeby ten pierwszy atak aiuchi wykonany był dużą technika. Kolejne ataki przeprowadzamy w zależności od sytuacji. Atakujemy środek. Często będą sytuacje taiatari. Nie można pozostawać w miejscu tylko natychmiast odpowiednie tai sabaki aby wykonać kolejną serię cieć.

Arkadiusz Izdebski 5 DAN

Dodatkowe informacje