Błąd

Warszawska Sekcja Kendo

Sekcja powstała jako druga w Polsce (po Łodzi) w 1975 roku. Twórcą sekcji warszawskiej (podobnie jak poprzednio łódzkiej) był Japończyk, student ekonomii gospodarczej, Takao Mizushima.

Ze strony polskiej twórcami sekcji byli: Andrzej Wyszyński, Cezary Bednarski i Adam Tomiczek - wszyscy będący wówczas studentami wydziału architektury Politechniki Warszawskiej.

Sekcja początkowo działała pod egidą warszawskiego TKKF. Po roku działalności, na warszawskiej AWF odbył się wielki pokaz kendo, w którym wzięli udział najwybitniejsi mistrzowie z Japonii, m.in. Takashi Ozawa (9 dan hanshi; ojciec autora książki "Kendo", Hiroshi Ozawy). W tym samym roku, w Warszawie odbył się pojedynek polskiego olimpijczyka, Wojciecha Zabłockiego (szabla) z Kozo Ando (7 dan kendo).

W lipcu 1976 roku Andrzej Wyszyński i Cezary Bednarski, jako pierwsi Polacy, wyjechali do Japonii, aby na zaproszenie Wszechjapońskiej Federacji Kendo (ZNKR) wziąć udział w międzynarodowym obozie szkoleniowym w mieście Kitamoto (prefektura Saitama). Obaj wrócili ze stopniami mistrzowskimi - Andrzej Wyszyński bezprecedensową decyzją komisji egzaminacyjnej został promowany od razu na 2 dan; Cezary Bednarski zdał na 1 dan. Były to pierwsze stopnie mistrzowskie uzyskane przez Polaków.

Po wyjeździe Takao Mizushimy sekcję prowadzili Andrzej Wyszyński, Cezary Bednarski oraz Witold Holtz, który uzyskał 1 dan także w Japonii, w 1977 roku.

W 1979 roku warszawska sekcja kendo została zarejestrowana jako sekcja sportowa BKS "Skra". W kwietniu 1980 sekcję wizytował Toshiaki Kasahara (8 dan hanshi), sekretarz generalny Światowej Federacji Kendo (IKF). Po wyjeździe Cezarego Bednarskiego na stałe zagranicę, opiekę instruktorską nad sekcją przejął Witold Nowakowski (1 dan).

W latach 80-tych, mimo trudności paszportowych, zawodnicy warszawskiej sekcji odnosili liczne sukcesy sportowe zagranicą. W 1983 roku Witold Nowakowski jako jedyny zawodnik spoza Japonii uczestniczył w X Ogólnojapońskim Zgrupowaniu Instruktorów i Trenerów Kendo, na terenie świątyni Toshogu, w Nikko, w Japonii i zwyciężył w turnieju 2 danów w Tokio. Jerzy Piotr Czapla dwukrotnie triumfował w Międzynarodowych Mistrzostwach Węgier. Adam Ambrożkiewicz i Jerzy Piotr Czapla weszli w skład drużyny, która zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Europy w Amsterdamie. Adam Ambrożkiewicz i Leszek Lipecki weszli w skład drużyny, która zdobyła brązowy medal na Międzynarodowym Turnieju Kendo w Messynie. Mimo sukcesów, zarząd BKS "Skra" zadecydował o likwidacji sekcji. Od tamtej pory sekcja działa jako autonomiczna Warszawska Sekcja Kendo.

W 1986 roku Witold Nowakowski jako pierwszy z Polaków zdał na 3 dan i został powołany do składu zarządu Komisji Kendo przy Polskim Związku Karate. Na początku lat dziewięćdziesiątych opiekę nad sekcją przejął Arkadiusz Izdebski (4 dan), który właśnie w tym czasie powrócił do Polski po długim pobycie w Japonii. Z jego inicjatywy utworzono pierwszą w kraju sekcję dziecięcą, do której uczęszczali zawodnicy obojga płci, od ósmego roku życia.

W 1994 roku aż pięciu zawodników z Warszawy zostało zakwalifikowanych do składu reprezentacji Polski, która zadebiutowała na Mistrzostwach Świata w Paryżu. Byli to: Jerzy Piotr Czapla, Arkadiusz Izdebski, Witold Nowakowski, Wiesław Winkler i Grzegorz Wyciszkiewicz.

W 1995 roku została powołana Polska Komisja Kendo. W skład zarządu weszli dwaj przedstawiciele Warszawskiej Sekcji Kendo: Witold Nowakowski (sekretarz) i Jerzy Rekucki (skarbnik).

W 1996 roku Arkadiusz Izdebski jako pierwszy z Polaków zdał egzamin na 5 dan. Czterej warszawianie: Jerzy Piotr Czapla, Arkadiusz Izdebski, Witold Nowakowski i Adam Ziółkowski wzięli udział w jubileuszowych, X Mistrzostwach Świata w Kioto.

Dodatkowe informacje